Klauzula informacyjna

Jakich Twoich danych dotyczy przetwarzanie i kto jest ich administratorem?

Gdy korzystasz z naszych serwisów, danymi osobowymi, które przetwarzamy mogą być, np. adres IP Twojego urządzenia, dane pozyskiwane na podstawie plików cookies lub podobnych mechanizmów zapisywania informacji w urządzeniach Użytkowników, o ile pozwolą one na zidentyfikowanie Ciebie. Więcej informacji na temat zakresu danych osobowych oraz cookies znajdziesz w Polityce prywatności.

Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, które Twoje dane osobowe będą przetwarzane oraz w jakim celu, i jakim sposobem, jest Biuro Podróży i Turystyki „ALMATUR-ŁÓDŹ” Sp. z o.o.. (dalej „Almatur”) z siedzibą i adresem w Łodzi przy ulicy Piotrkowska 59

Jaki jest cel i podstawa przetwarzania Twoich danych osobowych przez Almatur?

ALMATUR przetwarza Twoje dane osobowe, aby umożliwić korzystanie z serwisów prowadzonych przez ALMATUR, dopasowywać wyświetlane treści i reklamy do Twoich zainteresowań, prowadzić pomiary jakości i skuteczności, ulepszać treści oraz usługi, informować Cię o treściach i usługach ALMATUR i naszych Partnerów („Partnerzy”), których lista znajduje się tutaj, udostępniać w serwisach przestrzeń reklamową, prowadzić działania marketingu bezpośredniego, zapewniać bezpieczeństwo przetwarzania informacji, zarządzać systemami teleinformatycznymi oraz ochroną lub dochodzeniem roszczeń [sprawdź tutaj].

Podstawą przetwarzania danych osobowych jest prawnie uzasadniony interes ALMATUR Obejmuje on ulepszanie usług, zapewnienie ich najlepszej jakości oraz informowanie o nich Użytkowników. Wyświetlanie w serwisach oferty dopasowanych do Twoich zainteresowań, dzięki zautomatyzowanemu porównaniu Twoich zainteresowań i preferencji z modelowymi zainteresowaniami i preferencjami użytkowników internetu (profilowanie). W niektórych naszych serwisach podstawą przetwarzania danych osobowych może być zgoda, o czym zawsze zostaniesz poinformowany. Możesz zarządzać swoją zgodą, w tym ją cofnąć [sprawdź tutaj].

Partnerzy, jako odrębni administratorzy danych osobowych, przetwarzają Twoje dane osobowe na podstawie ich prawnie uzasadnionego interesu lub zgody. Niektórzy z naszych Partnerów mogą również przetwarzać Twoje w taki sposób, aby wyświetlić Ci treści lub reklamy dopasowane do Twoich zainteresowań, dzięki zautomatyzowanemu porównaniu Twoich zainteresowań i preferencji z modelowymi zainteresowaniami i preferencjami użytkowników internetu (profilowanie). Potwierdzając zapoznanie się z niniejszą informacją, poprzez kliknięcie na „Przejdź do serwisu” lub zamknięcie tego okna jednocześnie zgadzasz się na to, aby Twoje dane osobowe były przetwarzane w taki sposób jak tu zostało opisane. Możesz zarządzać swoją zgodą, w tym ją cofnąć [sprawdź tutaj].

Podanie danych osobowych jest dobrowolne.

Jakie masz uprawnienia wobec ALMATUR w zakresie przetwarzanych danych?

Możesz żądać od ALMATUR: dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, przenoszenia, a w niektórych przypadkach do ograniczenia przetwarzania oraz niepodlegania zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu, a także masz prawo wyrazić sprzeciw wobec przetwarzania Twoich danych osobowych, wtedy, gdy dane osobowe przetwarzane są na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora [sprawdź tutaj].

Masz prawo wnieść skargę dotyczącą przetwarzania Twoich danych osobowych do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Komu ALMATUR udostępnia Twoje dane osobowe?

ALMATUR, co do zasady nie udostępnia osobom trzecim Twoich danych osobowych, za wyjątkiem sytuacji, w których ALMATUR posiada ku temu podstawę prawną, w tym na żądanie podmiotów uprawnionych, lub kiedy jest to niezbędne do wykonania usług oferowanych przez ALMATUR, np. przedsiębiorcom zapewniającym hosting naszych serwisów.

Jak długo ALMATUR przechowuje Twoje dane osobowe?

ALMATUR przechowuje dane osobowe Użytkowników jedynie przez czas, jaki jest niezbędny dla zrealizowania celów, dla których dane zostały zebrane oraz pod warunkiem zachowania aktualności jednej z opisanych powyżej podstaw prawnych, bądź, gdy pojawiła się nowa podstawa, np. przepis prawa lub konieczność realizacji roszczeń w postępowaniu sądowym.

Z kim możesz się skontaktować, aby uzyskać więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych przez ALMATUR?

Jeśli masz pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych w serwisach prowadzonych przez ALMATUR albo chciałbyś zgłosić zagadnienie związane z przetwarzaniem danych osobowych przez ALMATUR, możesz się skontaktować z przedstawicielem ALMATUR, wykorzystując dane kontaktowe: iod@Almatur.pl

Jeśli jesteś naszym zarejestrowanym użytkownikiem serwisów ALMATUR, informacje na temat ochrony Twoich danych osobowych znajdują się tutaj: przeczytaj pełną treść klauzuli

X
INFOLINIA:
42 637 11 22, pn. - pt. 10-17
SKORZYSTAJ Z PORADY KONSULTANTA

USA, Meksyk - W sombrero po Kalifornii Biuro Podróży Almatur

ZIMA 2020 OBOZY MŁODZIEŻOWE WCZASY EGZOTYKA WYCIECZKI O NAS KONTAKT PROMOCJA LAST MINUTE
Skorzystaj z wyszukiwarki
Egzotyka Los Angeles Sequoia National Park Yosemite National Park Road Sacramento San Francisco Mexico City Teotihuacán Puebla Cholula Taxco Acapulco
Obozy młodzieżowe
Wypoczynek i zwiedzanie
Oferta edukacyjna
Informacje
USA, Meksyk - W sombrero po Kalifornii
Informacje
Galeria

» przejdź do galerii

Los Angeles - Park Narodowy Sekwoi - Parka Narodowy Yosemite - Sacramento - San Francisco - Wybrzeże Kalifornii - Mexico City - Teotihuacan - Puebla - Cholula - Taxco - Acapulco

- Parki Narodowe Zachodniej Ameryki
- San Francisco - najpiękniejsze miasto USA
- Highway Nr 1 - najsławniejsza droga widokowa świata
- Miasto Meksyk - największa metropolia obu Ameryk
- Prekolumbijskie miasto Teotihuacan
- Taxco - miasto srebra i plaże Acapulco

Program

1 dzień:
Zbiórka na lotnisku w Warszawie dwie godziny przed odlotem. Spotkanie z pilotem. Wylot z przesiadką do Los Angeles. Przejazd do hotelu. Pomimo przesunięcia czasu i zmęczenia po podróży, być może jeszcze tego samego dnia zdecydujemy się na wieczorny spacer po mieście. Nocleg w hotelu.
2 dzień:
Zwiedzanie „Miasta Aniołów”. Zobaczymy miejsca rozsławione przez filmy na cały świat. Któż nie zna słynnego napisu Hollywood, ze stojących białych liter na pobliskim wzgórzu? To właśnie przemysł filmowy jest niezwykle ważny dla miasta. Plaża nad oceanem – Santa Monica, a także Beverly Hills, ze wspaniałymi, ekskluzywnymi rezydencjami gwiazd filmu i estrady – to tylko niektóre punkty, które planujemy odwiedzić. Wieczorem spacer Hollywood Boulevard, słynną aleją z wmurowanymi pięcioramiennymi gwiazdami największych sław światowego kina i muzyki oraz Bulwarem Zachodzącego Słońca. Kolacja powitalna. Nocleg w Los Angeles.
3 dzień:
Podróż do Parku Narodowego Sekwoi, położonego w górach Sierra Nevada. To tutaj znajdują się największe żywe organizmy ziemi w największym nagromadzeniu – mamutowce olbrzymie, czyli sekwoje. Obecnie za największe drzewo w Parku (i na świecie) uważana jest sekwoja nazwana „Generał Sherman”. Ma ponad 80 m wysokości, prawie 8 m średnicy pnia, a jej wiek szacowany jest na około 2500 lat. Po obejrzeniu tego niezwykłego, objętego ochroną lasu, dalsza podróż przez Kalifornię i nocleg w motelu na trasie do Parku Narodowego Yosemitte.
4 dzień:
Tego dnia mamy okazję, aby wejść głębiej w dziki las Yosemite, uznany przez UNESCO za dziedzictwo ludzkości. Ta kraina granitowych skał, wodospadów i unikalnych krajobrazów zaprasza do bliższej znajomości. Jest czas na dłuższe lub krótsze spacery i cieszenie się piękną przyrodą. Interesującymi miejscami są wodospad Yosemite (spadek 739 m) z trzema kaskadami, czy mieniący się „Welon Panny Młodej”. Wrażenie robią też granitowe monolity El Capitan czy Halfdome. Pod wieczór opuszczamy park narodowy i udajemy się na nocleg.
5 dzień:
Jedziemy do Sacramento – stolicy Kalifornii. Zwiedzanie miasta, zwłaszcza starej części pamiętającej czasy „gorączki złota”. Stare domy, drewniane chodniki czy zabytkowa stacja kolejowa przypominają o legendarnej już przeszłości. Po zwiedzaniu udajemy się do San Francisco, które słusznie uchodzi za najpiękniejsze miasto Ameryki. Pierwszy spacer i zakosztowanie, znanego na całym świecie, nocnego tętna tej metropolii. Nocleg w hotelu w San Francisco.
6 dzień:
Od rana zwiedzanie „Miasta nad Zatoką”. Po stromych uliczkach miasta nadal jeżdżą słynne szynowo-linowe tramwaje, a na położonej niedaleko brzegu wyspie można zobaczyć gmach dawnego więzienia Alcatraz. Podziwianie mostu Golden Gate – któż nie zna z filmów widoku tej wspaniałej, czerwonej konstrukcji, spinającego brzegi zatoki. Znajdziemy się też w centrum na Nabrzeżu Rybackim i krętej ulicy Lombard Street, ponoć najbardziej stromej w całych Stanach. Pilot zaprowadzi nas też do wszystkich pięknych i mniej znanych miejsc, gdzie będziemy mogli poznać prawdziwy klimat tego wspaniałego miasta. Nocleg w hotelu w San Francisco.
7 dzień:
Przejazd nadoceaniczną, legendarną „autostradą słońca”, drogą nr 1, która jest uważana przez niektórych za najpiękniejszą drogę świata. Okazja do fotografowania charakterystycznego wybrzeża z wielu punktów widokowych. Przy brzegu często można zobaczyć kolonie uchatek i wielkich słoni morskich, które wylegują się na plaży. Dojazd do miasteczka Carmel, gdzie Hiszpanie założyli misję już w XVIII wieku. Dalszy przejazd na południe, postoje na robienie zdjęć i delektowanie się widokami tej niesamowitej trasy. Przejazd przez Pfeiffer Big Sur State Park, nazywany również „małym Yosemite”, co każdy uczestnik będzie mógł samodzielnie zweryfikować. Nocleg na trasie.
8 dzień:
Dojeżdżamy do znanego nam już Los Angeles i zamykając pętlę wylatujemy do Mexico City. Po przylocie nocleg w centrum tego wielkiego miasta, największej metropolii obu Ameryk.
9 dzień:
Spotkanie z miastem Meksyk. Wizyta w sercu jednej z największych metropolii świata – Zócalo, to główny plac miasta, a w czasach Azteckich centrum ich stolicy, Tenochtitlanu. Spacerujemy po placu, gdzie znajduje się kolonialna katedra i Pałac Narodowy, będący siedzibą prezydenta kraju. Objeżdżamy miasto i przystajemy na Placu Trzech Kultur, gdzie zobaczyć można pozostałości miasta Tlatelolco. Następnie jedziemy na południe do Xochimilco – dzielnicy znanej ze swoich… pływających ogrodów. Również my udamy się na rejs po kanałach, które przypominają, że dawne miasta tego obszaru były wyspami na gigantycznym jeziorze. Po rejsie przejazd na nocleg.
10 dzień:
Wyjazd do sławnej na całym świecie Bazyliki Matki Bożej z Guadalupe. Miejsce pierwszych uznanych przez Kościół objawień maryjnych w czasach nowożytnych, to kwintesencja meksykańskości. Gorącą wiarę i przywiązanie do tradycyjnych zwyczajów widać tu na każdym kroku. Miejsce to corocznie odwiedzają miliony pielgrzymów. Następnie przejazd do Teotihuacan – prekolumbijskiego miasta, znanego ze swoich wielkich piramid – Słońca i Księżyca. Spacer po ogromnej strefie archeologicznej to podróż w czasie i mitologii. Następnie przejazd do zabytkowego miasta Puebla i tam nocleg.
11 dzień:
Zwiedzanie Puebla, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Stare miasto pełne jest przepięknych, barokowych kościołów i kolonialnych domów. Odwiedzimy też lokalny targ, gdzie ludność pochodzenia indiańskiego sprzedaje swoje produkty. Po kilkugodzinnym zwiedzaniu wyjeżdżamy do Cholula. To właśnie tutaj znajduje się największa piramida świata. Dzisiaj jest ona porośnięta trawą i drzewami, a na jej szczycie Hiszpanie wybudowali kościół. Z daleka widzimy potężne wulkany charakterystyczne dla tej części Meksyku. Pięknym momentem jest też wizyta w wiosce Tonantzintla i odwiedziny kościółka, który łączy sztukę kolonialną i indiańską. Powrót do Puebla na nocleg.
12 dzień:
Przejazd do uroczego Taxco, które jest nazywane „srebrnym miastem”, ponieważ przez lata było bardzo ważnym ośrodkiem wydobycia tego cennego kruszcu. Dzięki bogactwu, które zapewniały kopalnie dziś miasteczko pełne jest wspaniałych budowli – domów i kościołów o zachwycającej architekturze. Niezapomniane wspomnienia zapewniają kamienice, otaczające miejskie place czy barokowy kościół św. Pryscylli. Będzie też możliwość zakupu pamiątek ze srebra oraz miejscowego rękodzieła. Po południu czas wolny na delektowanie się kolonialną atmosferą miasteczka. Nocleg w hotelu lub pensjonacie.
13 dzień:
Wyjazd do parku narodowego Grutas de Cacahuamilpa, gdzie znajduje się oszałamiający system jaskiń i grot. Kilkadziesiąt podziemnych sal pełnych naturalnych rzeźb, tworzonych przez siły przyrody przyciąga ludzi z całego świata. Wizyta tutaj jest zawsze niezapomnianym przeżyciem. Kontynuowanie drogi i dojazd do Acapulco. Przychodzi czas na odpoczynek i plażowanie. Kolacja. Nocleg w hotelu 4* w pobliżu plaży.
14 - 16 dzień:
Czas wolny na plażowanie lub aktywny wypoczynek w Acapulco. Podczas pobytu zapewniamy także kolacje. W tych dniach będzie można wziąć udział w wycieczkach fakultatywnych. Jedną z propozycji jest piękny rejs połączony z piknikiem. Kolejną atrakcją jest podziwianie wizytówki Acapulco - pokazów słynnych skoków do wody ze skał La Quebrada. Noclegi w hotelu 4* w pobliżu plaży.
17 dzień:
Przejazd autostradą na lotnisko w mieście Meksyk. Wylot z przesiadką do Polski.
18 dzień:
Przylot na lotnisko w Warszawie.

Świadczenia

Zakwaterowanie:
Według programu hotele, motele o standardzie ***, Acapulco **** - pokoje 2-osobowe z łazienkami.
Wyżywienie:
śniadania w hotelach lub barach, kolacja powitalna, kolacje w Acapulco, pozostałe posiłki we własnym zakresie. Wyżywienie dla chętnych pomaga organizować na bieżąco pilot.
Transport:
Przeloty wg programu wraz z opłatami lotniskowymi, przejazdy busami, komunikacja miejska, komunikacja publiczna między USA i Meksykiem.
Ubezpieczenie:
Signal Iduna S.A.
Realizacja programu turystycznego, wstępy do obiektów wymienionych w programie, wszelkie opłaty administracyjne.
Opieka polskiego pilota na całej trasie.
Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Informacje praktyczne

Minimalna liczba uczestników w grupie: 8, maksymalna: 18.
Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Informacje dotyczące realizacji imprezy, niezbędnego bagażu, dokładnych godzin przelotu itd. zostaną przesłane do uczestników pocztą elektroniczną w liście, około dwa tygodnie przed wyjazdem. Prosimy o podanie kontaktowego adresu e-mail przy podpisywaniu umowy.
Płatności:
I rata: 25% ceny złotówkowej płatne przy rezerwacji, II rata: 100% ceny złotówkowej (minus I rata) - na 45 dni przed wyprawą, III rata: 800 USD - uczestnik zabiera ze sobą na wyprawę. Kwota ta jest w całości wykorzystana na pokrycie części świadczeń (m.in. koszty programowe, transport lokalny, niektóre noclegi i posiłki).
Informacje wizowo-paszportowe:
Biuro podróży Almatur udzieli niezbędnych informacji dotyczących procesu wizowego, ale nie pośredniczy w wyrabianiu wiz do Stanów Zjednoczonych. Wizę każdy uczestnik musi uzyskać we własnym zakresie. Wizy: obywatele polscy, udający się do USA muszą posiadać wizę wydaną przez konsula Stanów Zjednoczonych. Ambasada USA w Warszawie świadczy usługi konsularne dla osób z województw: kujawsko-pomorskie, łódzkie, lubelskie, lubuskie, mazowieckie, podlaskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie. Konsulat Generalny w Krakowie świadczy usługi konsularne dla osób z województw: dolnośląskie, śląskie, opolskie, małopolskie, świętokrzyskie i podkarpackie. Wiza amerykańska uprawnia do starania się o wjazd na terytorium Stanów Zjednoczonych, ale go nie gwarantuje - ta decyzja należy do amerykańskiego urzędnika imigracyjnego Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego (DHS). Uzyskanie wizy oznacza, że konsul amerykański pozwolił na podróż do punktu granicznego USA. Urzędnik, w tym punkcie, będzie podejmował decyzję co do wpuszczenia na terytorium Stanów Zjednoczonych. Wszystkie aktualne informacje dotyczące procesu uzyskiwania wiz znajdą Państwo na stronie ambasady amerykańskiej w Polsce - https://pl.usembassy.gov/pl/wizy/. Wizę każdy uczestnik musi uzyskać we własnym zakresie, w terminie nie późniejszym niż trzy miesiące przed planowanym terminem wylotu. Do tego czasu biuro nie będzie podejmować żadnych nieodwracalnych decyzji związanych z podróżą lub kupować biletów lotniczych. Decyzje te będą podjęte niezwłocznie po otrzymaniu informacji od uczestników o uzyskaniu wiz i potwierdzeniu realizacji. W przypadku rezerwacji wyjazdu w terminie późniejszym niż trzy miesiące przed planowanym terminem wylotu uczestnik powinien wystąpić o wizę bezzwłocznie. Ryzyko związane z nieotrzymaniem wizy i koniecznością pokrycia poniesionych przez biuro kosztów spoczywa na uczestniku. Biuro nie zwraca kosztów uzyskania wizy w przypadku anulacji wyprawy z powodu zbyt małej liczby zadeklarowanych uczestników. W Meksyku nie ma obowiązku wiz dla obywateli Polski.
Informacje zdrowotne:
Nie ma obowiązku szczepień. Odwiedzane kraje należą do stosunkowo bezpiecznych. Należy uwagę przywiązywać do ochrony przed słońcem, używając kremów ochronnych, okularów przeciwsłonecznych i nakrycia głowy.
O wyprawie:
Podczas wyprawy zobaczymy najpiękniejsze miejsca „starej” Ameryki Północnej, jej wspaniałe krajobrazy, cuda natury oraz osiągnięcia cywilizacyjne. Większość odwiedzanych miejsc każdy z pewnością mógł już zobaczyć na licznych amerykańskich filmach czy podczas relacji telewizyjnych z odbywających się tam wydarzeń. Będziemy więc mieli możliwość konfrontacji naszych wyobrażeń z rzeczywistością. Na początku odwiedzimy Los Angeles, którego dzielnica Hollywood znana jest każdemu niezależnie od wieku i zainteresowań. Parki narodowe Sekwoi i Yosemite zabiorą nas w podróż do czasów, kiedy tereny USA były dzikie i niezagospodarowane przez człowieka. Następnie udamy się do miast symbolizujących Kalifornię i Dziki Zachód – Sacramento czy legendarne San Francisco do dziś urzekają swoim pięknem i charakterem. Jedziemy „najpiękniejszą drogą świata” autostradą nr 1. Po przelocie do centralnego Meksyku cofamy się w czasie jeszcze bardziej, zwiedzając zabytki Teotihuacan, Tenochtitlan czy pływające ogrody Xochimilco. To też szansa, aby przeżyć razem z mieszkańcami spotkanie z sacrum w Bazylice Matki Bożej z Guadalupe. Po opuszczeniu stolicy udajemy się do Taxco – miasta kopalń srebra, a pobyt w Meksyku kończymy odpoczynkiem nad Pacyfikem w Acapulco. Z pewnością niezapomniane wrażenia mamy zagwarantowane. Wyprawa jest przeznaczona dla osób chcących dynamicznie zwiedzać świat, znajdujących przyjemność w pokonywaniu trudów dalekich podróży i poznawaniu odmiennych kultur. Dotrzemy w miejsca bardzo atrakcyjne i popularne, ale staramy się również miarę możliwości poznać miejsca położone poza obszarami masowej turystyki. Często zmieniamy lokalizację i korzystamy z różnych rodzajów lokomocji, proponując przede wszystkim aktywne zwiedzanie znajdujących się w naszym programie miejsc. Noclegi przewidziane są w hotelach, motelach i pensjonatach o standardzie ***, w dobrej lokalizacji. Podczas wypoczynku w Acapulco zapewniamy luksusowy hotel 4*. Na wyjazd zapraszamy osoby nastawione pozytywnie do świata i do innych uczestników wycieczki. Wyprawa nie należy do trudnych, jest jednak dość intensywna. Prosimy mieć na względzie fakt, iż czasem konieczne jest przenoszenie bagażu na krótkie dystanse - pomoc bagażowych zwykle nie jest możliwa. Wyprawie od początku do końca towarzyszy polski pilot.

Szukasz dodatkowych informacji dotyczących imprezy - zadaj pytanie e-mailem egzotyka@almatur.pl lub na facebook.com/almaturwycieczki

Informacje o cenie

Część walutową ceny uczestnik zabiera ze sobą na wyprawę.
Cena nie obejmuje:
- pozostałych posiłków nie ujętych w programie, aranżowanych przez pilota (orientacyjny koszt ok.10-25 USD/posiłek); możliwość tańszego wyżywienia - w tanich barach lub zakupy w sklepach spożywczych,
- wieczornych wyjść i rozrywek oraz pozostałych aktywności i wycieczek fakultatywnych (ceny uzależnione są od liczby chętnych, orientacyjne kwoty podajemy w liście do uczestników),
- zwyczajowych napiwków - ok. 30 USD.

» Warunki uczestnictwa i Informacje dodatkowe     » OWU Signal Iduna     » Obowiązek informacyjny    

Terminy i ceny:   USA, Meksyk - W sombrero po Kalifornii   (skrót: W SOMBRERO PO KALIFORNII PAX WG PROGRAMU)
02.04 - 19.04.2020
 18 dni / KEEN0402
Sprzedaż zakończona

kod imprezy: KEEN~W_SOMBRERO_PO_KALIFORNII_PAX_WG_PROGRAMU
Klauzula informacyjna Gdy korzystasz z naszych serwisów, danymi osobowymi, które przetwarzamy mogą być, np. adres IP Twojego urządzenia, dane pozyskiwane na podstawie plików cookies lub podobnych mechanizmów zapisywania informacji w urządzeniach Użytkowników, o ile pozwolą one na zidentyfikowanie Ciebie. Więcej informacji na temat zakresu danych osobowych oraz cookies znajdziesz w Polityce prywatności.